Kam na výlet

Pravčická brána

Pravčická bránaMezi dominanty janovského okolí patří bezesporu Pravčická prána 440 m n.m. Pravčická brána je nejznámějším geologickým útvarem u nás. Tvoří ji pískovcový oblouk vysoký 16 m a dlouhý 26,5 m. Je nejvyšším útvarem tohoto druhu v Evropě. Ve skutečnosti je to skalní most, který je široký 7 m a jeho strop v nejužším místě je pouze 3 m tlustý. Proto je vstup na samotný oblou zakázán, ale nicméně i tak se jedná o úchvatný a jedinečný pohled jak na samotnou Pravčickou bránu tak na i její široké okolí.

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická bránaPřírodní skalní útvar v oblasti Labských pískovců Českého Švýcarska. Malá Pravčická brána je skalní oblouk, který stejně jako Pravčická brána vznikl selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Divoká a Edmundova soutěska

SoutěskyMezi další významné přírodní dominanty patří Soutěsky, které jsou srdcem Národního parku České Švýcarsko Soutěsky jsou vyhledávaným cílem zdejšího pobytu. Soutěsky jsou hojně navštěvovány turisty z různých zemí Evropy. Na řece Kamenici najdete hned několik soutěsek, nacházejících se blízko obce Hřensko. Dvě nejslavnější soutěsky se nazývají Divoká a Edmundova.

Mariina skála

Mariina skálaMariina skála se nachází ve výšce 393 m n.m.. Pískovcová skála vyčnívající nad lesy. přístupná po vytesaných schodech a žebřících. Vyhlídkový altánek na Mariině skále je jedním z nejznámějších turistických cílů v Jetřichovických stěnách a stal se také jedním ze symbolů Českého Švýcarska. I když byla dřevěná stavba mnohokrát zničena bleskem, stále zdobí v různém provedení Mariinu vyhlídku již více než 150 let.

Hřensko

HřenskoMalá příhraniční obec ležící na soutoku Kamenice a Labe vzdálená od obce Janov cca 2 km je vstupní branou do Českého Švýcarska. S nadmořskou výškou 115 m n. m. je nejníže položenou obcí České republiky. Příroda, do níž je Hřensko zasazeno, je obdivuhodná. Návštěvníky jistě uchvátí mohutný kaňon Labe, z něho vstupuje mezi skály neméně krásné údolí vinoucí se podél řeky Kamenice.

Šaunštejn

ŠaunštejnVydejte se na bývalý skalní hrádek Šaunštejn, zdolejte několik žebříků a pokochejte se výhledy na Vysokou Lípu a okolí. Vstup do skalního jádra je 4 m nad úrovní terénu a zpřístupňovala ho dřevěná čtverhranná věž. Na vrcholové plošině se nachází ve skále vytesaná světnička. Hrádek bývá nazýván Loupežnickým hradem a je volně veřejnosti přístupný.

Vlčí hora

Vlčí horaMalebnou rozhlednu můžete navštívit v hezké části národního parku České Švýcarsko. Přístup na vrchol není nikterak náročný a tak sem se můžete vydat i s malými dětmi.Na vrcholu jsou roztroušena skaliska čediče. Sloupy obsahující značné množství magnetitu, vychylující střelku kompasu.

Výlet na lodi Děčín

Výlet na lodi DěčínHřensko - Děčín - Loď s příznačným jménem Děčín, pluje mezi Děčínem a Hřenskem. Dopřejte si chvilku relaxace a nechte o sebe pečovat při nádherné vyjížďce na lodi na řece Labe. Cestou se Vám postupně budou nabízet obdivuhodné krásy Národního parku České Švýcarsko. Výlet lodí je vhodný také pro rodiny s dětmi.

Zámecký vrch

Zámecký vrchNa kopečku nad městem Česká Kamenice se tyčí zbytky hradu Zámecký vrch, dříve nazýván Kamenice. Z dřevěné vyhlídkové věže uvidíte zbytky opevnění hradu a městečko Česká Kamenice budete mít jako na dlani. Vyjímá se zde hezký výhled na panorama Lužických hor, Českého středohoří a Česko-saské Švýcarsko.

Růžovský vrch

Růžovský vrchPro svoji mohutnost a dominantní postavení v okolní krajině bývá 619 metrů vysoký Růžovský vrch nazýván také jako "Děčínská Fudžijama". V současné době se nabízejí jen omezené výhledy z úbočí. Samotný výstup na půvabný zalesněný vrchol je však zajímavým zážitkem. Název vrchu je asi odvozen z keltského slova ros znamenající „mohutný”.

Větrný mlýn Arnoltice

Větrný mlýn ArnolticeBývalý mlýn holandského typu se nachází na jihozápadním okraji Arnoltic, u cesty na Janov. Mlýn byl postaven v roce 1830, svému původnímu účelu přestal sloužit v roce 1877. Poté byl přebudován na obytný prostor, dnes je zrenovován a slouží k rekreačnímu účelu. Za zmíňku stojí i obec Arnoltice, která je zasazena do velmi malebného prostředí.

Panská skála

Panská skálaPanská skála jsou kamenné varhany,které se nachází u obce Prácheň poblíž Kamenického Šenova. Jeďte se podívat do míst, kde se natáčela jedna z nejslavnějších českých pohádek Pyšná princezna a mnoho dalších pohádek. Podívejte se také na tento nádherný přírodní úkaz a pokochejte se nádherným pohledem do krajiny.

Růžový hřeben

Růžový hřebenMohutná členěná stěna nacházející se nad pravým břehem Labe. Směrem k západu vybíhá ze stěny výrazný skalní ostroh, na kterém je upravená vyhlídková plošina, z níž je krásný výhled na řeku Labe. Tento unikát se tasí nad obdivuhodným kaňonem Labe a láká tak turisty z mnoha koutů země. Za nádherného počasí je to velmi úchvatný výlet.

Golfový areál v Janově

Golfový areál v JanověAreál nabízí celou řadu golfových programů od dvouhodinových poznávacích až po celodenní, víkendové nebo týdenní výukové kurzy pro jednotlivce, rodiny či kolektivy. Prostory golfového hřiště a klubu lze využívat k různým sportovně-společenským akcím, jako jsou např. firemní setkání a prezentace.


Je zde ještě mnoho dalších možností pro výlety a turistiku. Více na našich Facebookových stránkách